Wyszukaj


Msze Św. codzienne

 • 6:30
 • 7:00
 • 7:30
 • 18:00

Msze Św. niedzielne od roku 2020:

 • 6:30
 • 8:00
 • 9:30
 • 11:00 – SUMA, w II i IV niedziele miesiąca - CHRZTY
 • 12:30 – Z UDZIAŁEM DZIECI
 • 14:00
 • 17:00 – AKADEMICKO-MŁODZIEŻOWA
 • 19:00

Kurs przedmałżeński w roku 2020


 • I kurs:

18.02., 25.02., 03.03., 10.03., 17.03., 24.03., 31.03., 07.04.

 • II kurs:

08.09., 15.09., 22.09., 29.09., 06.10., 13.10., 20.10., 27.10

 • Kurs odbywa się w wtorki o 19:00 w auli starego domu parafialnego


Kancelaria:

 • wtorek – piątek 10:00 – 12:00 oraz 16:00 – 18:00
 • sobota 10:00 – 12:00
W okresie wakacyjnym:
 • wtorek - piątek 16:00 - 18:00

Telefon:

 • kancelaria i wikariat:
  +48 89 527 26 02
 • tel. dyżurny:
  +48 517 401 639

Poważne Sprawy, Poważne Odpowiedzi

Poczucie humoru chrześcijanina
Wpisany przez Autor nieznany   
sobota, 19 kwietnia 2008 14:24

"Śmieje się Ten, który jest w niebie..." /Ps 2,4/


Czego Pan Bóg nie może w nas znieść ? Co uniemożliwia rozlanie Bożej miłości w naszych sercach ? Pan Bóg nie potrafi znieść naszej , czasami zbyt przesadnej powagi i tego , że czujemy się zbyt często kimś ważnym. Nasze poczucie ważności jest dla Niego czymś absurdalnym , a wręcz śmiesznym. Cnota humoru okazuje się bardzo potrzebna do tego , by mogła wzrosnąć nasza wiara jako widzenie świata we właściwym świetle i proporcjach . Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności. Patronem humoru stał się św. Tomasz More .Dlaczego większość z nas widzi w Bogu jedynie sprawiedliwego Sędziego , Boga , który się na nas ciągle gniewa , ciągle nas upomina , ciągle nas wystawia na próby ... Dlaczego czujemy do Niego lęk ? Boga nie można się bać ! Owszem , Pismo św. mówi o tym nie raz , że Boga bać się trzeba , ale czyż nie chodzi tu o bojaźń Bożą ? Bojaźń , czyli wielką skruchę po popełnieniu grzechu ? Bojaźń czyli pokorę ? Bojaźń , czyli wstyd po popełnieniu winy ? Bojaźń czyli słowa : Boże przebacz mnie grzesznemu ! Proszę Cię Panie , ratuj i przebacz , bo nie jestem Ciebie godzien !
 
Myślę , że tutaj trzeba dokładnie odróżnić lęk , od bojaźni Bożej . Wydaje mi się , że to dwa zupełnie inne odczucia . Inaczej czuje się lęk i strach , a inaczej tą właśnie bojaźń . Czemu nie trzeba się bać Boga ? Przecież to Bóg najgłębszej Miłości jaka tylko może być ! Przecież to Bóg , który nigdy nikogo nie odtrąca , nigdy nikogo nie krzywdzi , Bóg , który opiekuje się najczulej , Bóg , któremu można się powierzyć i oddać , prosić o wszystko ... Bóg łask , Bóg dobroci , Bóg szczęśliwości , Bóg radości , Bóg uśmiechu ! Płynąca z wiary radość chrześcijańska jest jakby promieniowaniem miłości Bożej . Cnota humoru pozwoli ci zwalczyć truciznę smutku , którą szatan usiłuje przesączyć twoją duszę , a usuwając troskę o siebie , umożliwi życie płynącą z wiary radością . Uśmiechnijmy się czasami do naszego Taty ! Przecież On tylko na to czeka ! Czeka na uśmiech od swoich dzieci , jak ludzki ojciec od swej pociechy . Jeden uśmiech , a sprawi to Jemu dużą przyjemność ! Popatrzmy na nasze życie .Czyż nie życzliwiej podchodzimy do osoby , która się do nas uśmiecha ?
 
Cnota humoru stanowi pewien zabieg religijny , który może mieć wartość samego egzorcyzmu . Gdy walczymy z pokusami , natrętnymi myślami , gdy walczymy z samym szatanem i nie możemy już tego znieść , nie próbujmy ciągle podejmować tej samej walki . Zakpijmy sobie z niego ! Zlekceważmy go ! On jest od nas silniejszy i nie zawsze damy mu radę . Ale podejdźmy go z podstępem . Użyjmy naszej "tajnej" broni jaką jest cnota humoru . Wyśmiewając go , odrzucamy jego atak w sposób najbardziej skuteczny . Szatan wyśmiany i poniżony przez nas jest najmocniej uderzony . Kpiny dotykają go najbardziej , ponieważ on jest śmiertelnie poważny , a my go sobie wyśmiewamy i tym samym brzydko mówiąc , mamy go w nosie. Odstąpi od nas . Będzie zmuszony po czasie odstąpić .
 
Chrześcijańskie poczucie humoru pozwoli zniszczyć nasz okropny egoizm i tkwiące w nas "ja" . Humor pozwoli nam zobaczyć jakim malutkim "niczym" jesteśmy wobec Pana . I jakie potrafimy głupoty robić ! Przecież zwykle przejmujemy się najmniejszymi drobiazgami i wywyższamy się za byle drobiazgi ! To na pewno nie jest właściwe postępowanie. A wystarczy przecież spojrzeć na wszystko z odrobiną pobłażania , żeby zobaczyć , że to czym się tak martwię , czego się lękam , o co się troszczę jest wręcz śmieszne wobec tej jedynej ważnej rzeczywistości jaką jest Bóg . Właśnie te małe drobiazgi są komiczne ! Komiczne , bo małe , bo bezwartościowe , bo są drobiazgami ! Chrześcijańskie poczucie humoru uczyni nas wolnymi od samych siebie , dzięki niemu otworzymy się bardziej na Boga i będziemy mieli dla Niego dużo więcej miejsca ! Warto niekiedy nawet najtrudniejszą sytuację zamienić w żart . Zapewniam , że nawet z tej najgorszej da się wyciągnąć choć odrobinę humoru . Od razu przyjemniej się robi na duszy i w sercu . Niemożliwe ? Ależ możliwe ! Doskonałym przykładem jest św. Teresa od Dzieciątka Jezus , która potrafiła zażartować , ze swojej śmiertelnej choroby i zbliżającej się śmierci . Podobnie zresztą było ze św. Tomaszem More. Spróbujmy uśmiechać się do siebie i z siebie ! Spróbujmy zobaczyć świat w barwach humoru i absurdu ! Spróbujmy częściej uśmiechać się do Pana , by sprawić Mu przyjemność , a i On się do nas uśmiechnie ! Postarajmy się o promyk jasnego światła w naszych zaciemnionych powagą duszach . W naszej wierze jest tylko jedna rzeczywistość , z której nie możemy się śmiać - Bóg . A zatem...Posyłam Wam mnóstwo uśmiechów ! :-)))))))))))) ...
 
MODLITWA O CHRZEŚCIJAŃSKI ZMYSŁ HUMORU

Zechciej mi dać duszę ,
Której obca jest nuda,
Która nie zna szemrania , wzdychań i użaleń ,
I nie pozwól , ażebym kłopotał się zbyt wiele
Wokół tego panoszącego się czegoś , które nazywa się "ja"
Panie, obdarz mnie zmysłem humoru .
Daj mi łaskę rozumienia się na żartach ,
Ażebym zaznał w życiu trochę szczęścia
A i innych mógł nim obdarzać .
Amen.


Offca, 2001r.

Poprawiony: sobota, 25 lipca 2009 11:47
 
Copyright ©2007-2021 by Parafia NSPJ Olsztyn. All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.