Wyszukaj


Msze Św. codzienne

 • 6:30
 • 7:00
 • 7:30
 • 18:00

Msze Św. niedzielne od roku 2020:

 • 6:30
 • 8:00
 • 9:30
 • 11:00 – SUMA, w II i IV niedziele miesiąca - CHRZTY
 • 12:30 – Z UDZIAŁEM DZIECI
 • 14:00
 • 17:00 – AKADEMICKO-MŁODZIEŻOWA
 • 19:00

Kurs przedmałżeński w roku 2020


 • I kurs:

18.02., 25.02., 03.03., 10.03., 17.03., 24.03., 31.03., 07.04.

 • II kurs:

08.09., 15.09., 22.09., 29.09., 06.10., 13.10., 20.10., 27.10

 • Kurs odbywa się w wtorki o 19:00 w auli starego domu parafialnego


Kancelaria:

 • wtorek – piątek 10:00 – 12:00 oraz 16:00 – 18:00
 • sobota 10:00 – 12:00
W okresie wakacyjnym:
 • wtorek - piątek 16:00 - 18:00

Telefon:

 • kancelaria i wikariat:
  +48 89 527 26 02
 • tel. dyżurny:
  +48 517 401 639

Poważne Sprawy, Poważne Odpowiedzi

O Aniołach
Wpisany przez Autor nieznany   
sobota, 19 kwietnia 2008 14:10
Aniołowie to nadprzyrodzone istoty stworzone przez Boga, które otaczają Go, oddając Mu chwałę i wypełniając Jego wolę. Są to stworzenia obdarzone rozumem i wolnością dokonywania moralnych wyborów. Mimo że posiadają wiedzę i moc daleko bardziej wykraczającą poza ludzkie możliwości, jest ona jednak ograniczona.

Aniołowie w Biblii są obdarzeni płcią. Według tradycji żydowskiej byli rodzaju męskiego, a prorok Zachariasz opisuje, jak ujrzał dwie kobiety, które "zbliżały się na skrzydłach, rozpostartych na wietrze niby skrzydła bociana" /Za 5,9/. Pismo Święte nazywa aniołów rozmaicie: "synowie Boga", "gwiazdy poranne" lub "wojsko niebieskie." Biblia nie wspomina kiedy zostali stworzeni, wiemy jednak, że istnieli przed stworzeniem człowieka. W Księdze Hioba czytamy, że aniołowie sławili Boga stwarzającego świat.
Nie znana jest również ich dokładna liczba.

Rozmiar: 40298 bajtówANIELSKI ŚWIAT

Pismo Święte nie informuje nas o wszystkich szczegółach życia aniołów, tym niemniej odkrywa nieco rąbka tajemnicy, ukazując nam trochę anielskiego świata. Z obrazu tego wynika, że stworzenia te pełnią funkcje. Istnieje wśród nich pewien "podział zadań", jak również hierarchia. Część aniołów - pełniąc wolę Boga - współpracuje z Nim w "zarządzaniu" wszechświatem. Biblia wspomina o niebiańskim dworze, "radzie" Bożej lub orszaku otaczającym Boga. W orszaku tym poczesne miejsce zajmują cheruby - potężne istoty znajdujące się często w bezpośredniej bliskości Boga. Są one zazwyczaj przedstawiane jako ogromne, hybrydowate istoty o orlich skrzydłach, ludzkich twarzach i tułowiu na poły lwa, na poły wołu. Prorok Ezechiel w swej wizji Bożego Tronu ujrzał w jego pobliżu cztery cheruby. Każdy z nich miał po dwie pary skrzydeł: "Gdy szły, słyszałem poszum ich skrzydeł jak szum wielu wód, jak głos Wszechmogącego, odgłos ogłuszający jak zgiełk obozu żołnierskiego" /Ez 1,24/. "Ich całe ciało- plecy, ręce, skrzydła (...) u wszystkich czterech - było wypełnione dokoła oczami" /Ez 10,12/. Według wielu teologów, cheruby zarządzają światem materii. Pismo Święte dodaje, że cheruby pełniły także funkcje strażników ogrodu w Edenie, gdzie strzegły Drzewa Życia po wygnaniu stamtąd pary pierwszych ludzi. Z kolei w opisach arki przymierza wspomina się o posągach cherubów, stojących po obu jej stronach i osłaniających ją skrzydłami rozpostartymi ponad wiekiem arki.
Rozmiar: 25950 bajtów Pokrewnymi cherubom istotami są serafiny . Te stworzenia opisał z kolei prorok Izajasz /por. Iz 6,1/. Serafiny to duchy w postaci ludzkiej, mają one po trzy pary skrzydeł: jedną do latania, jedną do zakrywania oczu ( znak czci dla Boga) i jedną do zakrywania swych stóp. Znajdują się w pobliżu Boga, gdzie - jak opisuje prorok - potężnym głosem oddają Mu cześć. Imię ich znaczy "palący", "ognisty", być może są to istoty mające jakiś związek z ogniem. Cheruby i serafiny nie pełniły funkcji posłańców Bożych, być może dlatego, że ich niezwykły wygląd mógłby niepotrzebnie przerażać ludzi. Tę funkcję posłańców pełnili aniołowie ( z gr. angelos - posłaniec).
"Sztabem" lub "dowództwem" wśród aniołów są archaniołowie, którzy pełnią szczególnie ważne funkcje w anielskiej pracy. Przedstawił je nam jeden z nich - Rafał, który okreslił siebie jako jednego "z siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański"/ por Tb 12,15/. Rafał, którego imię znaczy "Bóg uzdrowił", posiada szczególną moc uzdrawiania i władzę nad chorobami i zranieniami. Księga Tobiasza opowiada, jak został on posłany, aby uleczyć niewidomego Tobiasza i uwolnić nieszczęśliwą Sarę od dręczącego ją złego ducha. Późniejsza tradycja utożsamia Rafała z aniołem, który poruszał wodę w jerozolimskiej sadzawce Betesda. Gdy jakiś chory, po poruszeniu się wody wszedł do tej sadzawki, zostawał uzdrowiony, niezależnie od rodzaju dolegliwości na jaką cierpiał.


Rozmiar: 21036 bajtów Rozmiar: 20684 bajtówRozmiar: 17542 bajtów
Inny znany nam z imienia archanioł to Gabriel. Pośredniczy on między Bogiem, a ludźmi w przekazywaniu im szczególnych wieści, wyjawia przyszłość lub interpretuje sny /Dn 9,21-22/. Na kartach NT także jest mowa o Gabrielu, który zwiastuje Zachariaszowi narodzenie się syna - Jana Chrzciciela, a następnie rozmawia z Maryją, przepowiadając Jej, że zostanie Matką Zbawiciela.

Znacznie bardziej wojowniczą funkcję pełni Michał, który przeciwstawia się siłom zła. W tradycji nazywany jest także "wodzem zastępów Pańskich" i jako główny przeciwnik szatana prowadzi wojsko niebieskie do walki z nim.

Uriel jest opisany jako anioł przywódca. Jego imię po hebrajsku oznacza "ogień Boga" albo "światło Boga". Z tego też powodu często jest przedstawiany w tradycji żydowskiej jako anioł burz i trzęsień ziemi, jak również jako trzymający miecz podczas wyprowadzania Adama i Ewy z raju i paru innych scenach. Również jest wyobrażany jako anioł terroru, proroctwa, oraz tajemnicy.
Wynika z tego, że niebiescy posłańcy byli i są cały czas obecni w życiu ludzi. Pismo Święte podaje, że gdy komuś objawił się anioł, towarzyszyło temu przerażenie, a pierwsze słowa anielskiego gościa brzmiały: "Nie bój się." Rzymscy strażnicy pilnujący grobu Jezusa, gdy ujrzeli anioła, który odrzucił kamień u wejścia do grobu, znieruchomieli z przerażenia. "Postać jego jaśniała jak błyskawica, a szaty jego były białe jak śnieg" /Mt 28,3/. Dobrze jest wiedzieć, że wokół nas są takie potężne i przyjazne nam istoty. Istoty posłane przez Boga, aby pomagać nam trwać przy Nim. Tacy prawdziwi Boży obrońcy.
Rozmiar: 6866 bajtówRozmiar: 6896 bajtów

PAMIĘTAJMY O ANIOŁACH!

29 września

A R C H A N I O Ł Ó W
Michała, Gabriela, Rafała
Poprawiony: sobota, 19 kwietnia 2008 14:18
 
Copyright ©2007-2021 by Parafia NSPJ Olsztyn. All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.