Wyszukaj


Msze Św. codzienne

 • 6:30
 • 7:00
 • 7:30
 • 18:00

Msze Św. niedzielne od roku 2020:

 • 6:30
 • 8:00
 • 9:30
 • 11:00 – SUMA, w II i IV niedziele miesiąca - CHRZTY
 • 12:30 – Z UDZIAŁEM DZIECI
 • 14:00
 • 17:00 – AKADEMICKO-MŁODZIEŻOWA
 • 19:00

Kurs przedmałżeński w roku 2021


 • I kurs:


 • II kurs:


 • Kurs odbywa się w soboty o 14:00 w auli starego domu parafialnego


Kancelaria:

 • wtorek – piątek 10:00 – 12:00 oraz 16:00 – 18:00
 • sobota 10:00 – 12:00
W okresie wakacyjnym:
 • wtorek - piątek 16:00 - 18:00

Telefon:

 • kancelaria i wikariat:
  +48 89 527 26 02
 • tel. dyżurny:
  +48 517 401 639

Poważne Sprawy, Poważne Odpowiedzi

Dlaczego czystość?
Wpisany przez Dawid Cieszyński   
sobota, 02 maja 2009 10:36

Dlaczego czystość?

Działanie seksualne angażuje nie tylko ciało, ale całą osobę. Dlatego wszelkie wykroczenia przeciwko czystości przedmałżeńskiej godzą oprócz sfery cielesnej również w sferę emocjonalną, wolitywną i duchową człowieka. I odwrotnie - zachowanie czystości sprzyja rozwojowi całej osoby.
Co daje ci postanowienie poczekania z rozpoczęciem życia seksualnego do dnia ślubu? Oto w telegraficznym skrócie atuty przedmałżeńskiej czystości. Zwróć uwagę, że czystość daje ci mnóstwo wolności.

Daje ci wolność od zmartwień: "A może jestem w ciąży?" (dalsze zmartwienia pojawiają się, jeśli rzeczywiście tak się stało), "Może zaraziłem się jakąś chorobą?". "Czy ktoś nie pomyśli, że jestem łatwa?", "Czy rzeczywiście mnie kocha, czy tylko chodziło mu o seks?" itd, itd.

Daje ci wolność od emocjonalnych zranień spowodowanych wykorzystaniem i porzuceniem przez partnera czy poczuciem: "Potraktowałem tę dziewczynę jak przedmiot, a ona przecież mnie kochała", albo "Nic nie jestem warta, skoro oddałam się takiemu człowiekowi."

Daje wolność do skoncentrowania się na życiowych ideałach i ważnych zadaniach, takich jak np. nauka czy rozwijanie zainteresowań i talentów, oraz daje siły do realizowania tych ideałów i zadań. Wszystkie te troski, o których mowa powyżej, niesłychanie angażują i wprowadzają w życie nieład. Unikając ich będziesz miał wolność kształtowania swojego życia w sposób pełny i godny.

W okresie narzeczeństwa daje ci wolność do lepszego poznania drugiej osoby i zdecydowania, czy jest dobrym dla ciebie kandydatem na męża (żonę). Łatwiej ci będzie określić, jaki on (ona) rzeczywiście jest, jakie są jego (jej) zamiary w stosunku do ciebie. Łatwiej ci będzie także określić swoje własne uczucia i zamiary. Decyzja o wyborze męża lub żony jest jedną z najważniejszych w życiu i wiele od niej zależy. "Jakoś to będzie" to marna filozofia. Lepiej wziąć odpowiedzialność za swoją przyszłość.

Daje ci wolność od uzależnienia seksualnego podobnego do uzależnienia od alkoholu czy narkotyków. Dostarczenie sobie kolejnej dawki seksu staje się dla erotomana tym, czym butelka alkoholu dla alkoholika. Osoby uzależnione są egoistyczne, oszukują i wykorzystują innych. Czystość przygotowuje cię do cieszenia się współżyciem w małżeństwie. Nie będzie ono wtedy uśmierzaniem nałogu, ale wolnym darem z siebie, który prawdziwie uszczęśliwia obu małżonków.

Przez zachowanie czystości stajesz się dla innych bardziej atrakcyjnym kandydatem (kandydatką) na męża (żonę). Któż poważny chciałby mieć mężczyznę, który "zmienia kobiety jak rękawiczki", albo za żone dziewczynę, która jest "łatwa"? Będziesz odbierany jako ktoś nietuzinkowy. Jest takie stare, niezmiennie słuszne powiedzenie: "Mężczyźni szanują te kobiety, które potrafią szanować same siebie."

Przez zachowanie czystości stajesz się przykładem i umocnieniem w dobrym dla innych.

I najważniejsze: czystość utwierdza cię na drodze do Boga, od Którego pochodzi wszelkie dobro i wprowadza cię w orbitę dóbr niewypowiedzianie wielkich: dóbr łaski i dóbr wiecznych.

Być może nie całkiem zdajesz sobie sprawę z tego, że jesteś obiektem niezwykle intensywnej i psychologicznie wyszukanej kampanii propagandowej zmierzającej do uwikłania cię w działania prowadzące do negatywnych, a często katastrofalnych skutków. Świat zawsze był polem walki między Dobrem a Złem, ale kiedyś młodzież nie podlegała takiej presji, aby czynić złe wybory. Sytuacja, w której żyjemy, nie ma odpowiednika w całej historii. Tę kampanię prowadzą ( być może nieświadomie ) środki masowego przekazu ( a więc na masową skalę ), różne instytucje w kraju i za granicą dysponujące ogromnymi środkami finansowymi, różnego rodzaju "autorytety" z naukowymi tytułami, niektórzy politycy.
Nieustannie wtłacza się w twoją świadomość i podświadomość pewne sugestie: że "trzeba żyć na luzie", że "wolność znaczy robić to, na co ma się ochotę", że "przedmałżeński seks to rzecz normalna byle mieć przy sobie prezerwatywę", że "wszyscy to robią", że "trzeba byc nowoczesnym", że "samogwałt to dobry sposób na zrelaksowanie się", że "dorośli, a szczególnie rodzice, nie mają ci nic do zaoferowania, podobnie Kościół" itp. Ta prawdziwie diabelska kampania zmierza do zniszczenia zasad postępowania, których dobro i mądrość sprawdziło doświadczenie wieków. Niszcząc te zasady, niszczy się także człowieka... Nie poddaj się złu! Bądź radosnym świadkiem czystej miłości.


"Miłujcie się!" - numer specjalny.

Poprawiony: niedziela, 03 maja 2009 08:43
 
Copyright ©2007-2021 by Parafia NSPJ Olsztyn. All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.